Paskolos šiandien sudaro didelę įvairovę. Ar apie kiekvieno tipo paskolas žinote svarbiausius faktus? Pats metas tai pasitikrinti. Vartojamosios paskolos

Tai – bene pats populiariausias paskolų tipas. Paprastai šio tipo paskolų dydis siekia nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, o grąžinimo laikotarpis nėra labai ilgas – apsiribojama vos keliais mėnesiais. Na, o atsakant į klausimą, kokiu tikslu gali būti išleidžiami gaunami pinigai, reikia paminėti, kad variantų gali būti daug: pradedant remontu namuose ir užbaigiant namų apyvokos pirkiniais, pradedant grožio procedūromis ir užbaigiant kasdienėmis išlaidomis.

Dauguma mūsų dažnai net ne susimasto, kad reikia saugoti savo asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą ar net vardą ir pavardę. Visuomenėja plačiai nuskambėjo ne vienas atvėjis kai pasinaudojant kito asmens duomenimis piktavaliai pasiskolindavo iš greitųjų kreditų bendrovių ar net bankų. Valstybinė duomenų inspekcija primena, kad labai svarbu saugoti savo asmeninę informaciją ir jos jokiu būdų neatskleisti tretiesiems asmenims, kurie neturi teisės dirbti su tokia informacija.

Praėja metai buvo tikrai išskirtiniai kalbant apie savivaldybių skolas. Ženkliai sumažėjo antro pagal dydį Lietuvos miesto Kauno įsiskolinimai, nuo Kauno bando neatsilikti ir Šiauliai. Ketvirtas pagal dydį Lietuvos miestas džiaugiasi, kad per 2016 metus taip pat ženkliai pavyko sumažinti miesto skolą.

Akcijos ir obligacijos nėra visiškai taps pats, nors daugelis žmonių jas abi vis dar laiko sinonimais. Jeigu norėtume pamatyti pagrindinius skirtumus – juos apibrėžtume taip. Obligacija yra paskola, kuri suteikiama žmogui. Tuo tarpu akcijos yra Jūsų galimybė būti tam tikros įmonės savininku ir ją valdyti, bandyti uždirbti daugiau. Taigi akivaizdu, kad akcijos ir obligacijos nėra visiškai tas pats.

Augant visuomenės pasitikėjimui atsigaunančia ekonomika, daugėja ir išduodamų vartojimo paskolų kiekis. Komerciniai bankai siūlo vartojimo paskolas fiziniams asmenims iki 30000 Eurų (tokia suma yra išduodama tik su sutuoktinio laidavimu). Dažnai vartojamuosius kreditus imantys asmenys siekia pagerinti buitį, atlikti būsto remontą, įsigyti naujesnį automobilį ar padengti kitas netikėtai atsiradusias finansinias problemas. Tačiau turbūt niekam ne paslaptis, kad gauti vartojimo kreditą iš komercinio banko yra itin sudėtinga ir daugelis besikreipiančiųjų sulaukia neigiamo atsakymo. Tokiems žmonėms lieka keletas alternatyvų.

Paskola įkeičiant automobilį

Prireikus pinigų, bet gavus neigiamą atsakymą iš komercinio banko, tenka ieškoti kitų kreditavimo įstaigų. Viena populiariausių alternatyvų yra kreiptis į specializuotas bendroves, kurios suteikia paskolas už automobilius. Lietuvoje šiuo metu veikia keletas įmonių, kurios suteikia tokias paskolas, štai paskola23 siūlo kreditą, kuris yra 10% (dešimt procentų) didesnis nei besiskolinančiam asmeniui priklausančio automobilio vertė. Minėta bendrovė suteikia paskolas už automobilį iki 15000 (penkiolikos tūkstančių) eurų, o šiuo metu dar ir vyskta akcija, kuomet galima iki 60 dienų atidėti palūkanų už paskolą mokėjimą.

Paskola23 vertina ne tik automobilį, bet ir patį klientą. Dėl šios priežasties suteikiamos paskolos suma, gali būti didesnė nei automobilio rinkos kaina. Įmonė nėra didelė, bet pasižymi profesionalumu ir draugiškumu. Paskola23 darbuotojai tikrai supranta, kad dėl paskolos žmonės kreipiasi ne dėl to, kad nori išlaidauti, o dėl to, kad jiems tikrai prireikė pinigų. Visų įmanomų gyvenimo situacijų numatyti nėra įmanoma, tačiau pasikeitus gyvenimo aplinkybėms svarbu sumokėti bent pusę įmokos ir tartis dėl mokėjimo grafiko keitimo, tuomet nesusidarys skola.

Gali iškilti klausimas “kodėl gauti kreditą už automobilį yra lengviau nei vartojimo kreditą banke?”. Taip yra, nes įkeičiamas turtas (šiuo atveju automobilis) pereina kreditoriui, jei skolininkas nesugeba vykdyti savo įsipareigojimų ir negrąžina pasiskolintų pinigų. Verta paminėti, kad negražinus paskolos, nukenčia ir skolintojas – kreditoriui atsiranda papildomų išlaidų administruojant kreditą, rūpinantis turto perėmimu bei pardavimu. Todėl sutartinių įsipareigojimų vygdymu yra suinteresuotos abi pusės.

Paskola su kito asmens laidavimu

Straipsnio pradžioje jau minėjome, kad bankai suteikia didesnes paskolas tik tuo atveju, jei už ją garantuoja abu sutuoktiniai. Tokia paskola tampa jau nebe asmenine atsakomybe, bet bendru šeimos įsipareigojimu. Jei žmogus nėra susituokęs/usi, laiduotoju gali būti ir kiti šeimos nariai ar netgi visai giminystės ryšiais nesusiję asmenys. Bankai tokią apsidraudimo priemonę naudoja ir kai prašoma mažesnės sumos (net ir 3000 eurų), jei jiems kyla įtarimų, kad ateityje gali iškilti sunkumų su paskolos grąžinimu.

Jei asmuo, kuris gavo kreditą laiku nemoka įmokų ar kitaip pažeidžia sutartyje numatytas sąlygas – paskolą grąžinti gali tekti už ją laidavusiui asmeniui. Dėl pastarosios priežasties į laidavimą reikia žiūrėti itin atsakingai ir laiduoti tik būnant tikram, kad iškilus sunkumams jūs irgi galėsite padengti kito asmens skolą.

Kreditas gali tapti tikrai naudingas ir pagelbėti kasdieninėje buityje ar netgi padėti uždirbti daugiau pinigų, tačiau mes norime priminti, kad skolintis reikia atsakingai ir prieš tai skeptiškai/realistiškai įvertinti savo galimybės laiku padengti įsiskolinimą.

Šiuo metu kreditų rinkoje yra daugybė skirtingų produktų. Prieš kelis metus karaliavusius greituosius kreditus dabar keičia ilgalaikai vartojimo, kreditai už automobilius dar kitaip vadinamas atgalinis lizingas. Neseniai svetainėje kreditui.lt/paskola-uz-automobili pasirodė išties įdomus straipsnis apie paskolas už automobilius. Pasirodo šiuo metu mūsų rinkoje yra net keletas įmonių, kurios specializuojasi paskolomis už ustata. Kaip užstatas ir yra įkeičiamas automobilis. Tai kiek primena dar iš senovės atėjusia skolinimo praktika, kuomet kreditoriui buvo įkeičiamos brangenybės, auksas bei kiti vertingi daiktai. Jei skolininkas laiku negalėdavo grąžinti paskolos - viskas likdavo kreditoriui.

Tačiau tikrai neverta susidaryti klaidingos nuomonės, kad kreditorius yra suinteresuotas tuo, jog paskola nebūtų grąžinti ir įkeistas turtas liktu jam. Tokiu atveju kreditą suteikusiai įmonei atsiranda papildomi rūpesčiai, kur parduoti automobilį. Reikia parduoti jį pelningai, kad pasidengtu kreditas. Šiuo metu kai bendrovės siūlo paskolas kurios dažnai net viršyje automobilio nominalią vertę - brangiai parduoti automobilį yra tikras iššūkis. Todėl kreditorius visada yra suiteresuotas tuo, kad paskola būtų grąžinta be papildomų niuansų.

Vartojamasis kreditas

Kita itin populiari kreditavimo rūšis yra vertojimo kreditas. Finansų specialistai pastebi, kad ši paskolų grupė visada tampa populiaresnė, kuomet ekonomika yra augimo stadijoje. Kai viskas gerai, gyventojai nebijo skolintis, turi aukštesnius lūkesčius. Šiuo metu vartojimo kreditus suteikia ne tik bankai, bet ir šiek tiek paslaugų profilį pakeitusios greitųjų kreditų bendrovės. Skirtingai nei komerciniai bankai, naujieji rinkos žaidėjai vis dar vilioja klientas pirma paskola nemokamai. Tiesa tokie vartojimo kreditai paprastai būna mažesniai nei vieno tūkstančio euro sumai ir trumpesniam nei vienų metų laikotarpiui. Nors už tokią sumą kardinaliai gyvenimo sau ir nepagerinsi, bet to pilnai užtenka kukliom šeimos atostogom ar nedideliam būsto remonetui, o gal net ir naujasniam automobiliui įsigyti.

Mūsų šalyje veikiančiuose komerciniuose bankuose šiuo metu galima tikėtis gauti vartojimo kreditą iki 15000 EUR. Maksimalus bankuose suteikiamo kredito laikotarpis yra šešiasdešimt mėnesių (penki metai). Bankų atstovai teigia, kad dažniausiai skolinamasi tam, kad pasigerinti savo buitį. Už vartojimo kreditą dažnai yra įsigyjamas automobilis, įvairūs buitiniai prietaisai, baldai ir kiti daiktai. Imant vartojimo paskola nereikalaujams turto įkeitimas, todėl žmogus savo nuožiūra gali pirkti viską kas tik jam atrodo reikalinga.

Kreditinės kortelės

Plastikiniai pinigai arba eletroniniai pinigai, kitų dar vadinami virtualieji pinigai. Dauguma iš mūsų naudojasi banko kortelėmis, bet ne visi žino, kad bankai gali suteikti mokėjimo kortelę su kredito limitu Tokiu atveju ji jau yra nebe debeto, bet kredito. Toks skolinimosi būdas itin populiarus JAV. Įdomu tai, kad kreditinės kortelės JAV pradėtos naudoti dar ilgai iki kompiuterinių sistemų atsiradimo. Šioje šalyje jos yra tokios pat populiarios kaip atsiskaitymas čekiais. Čekis - ne tik lietuviams, bet ir daugumai europiečių girdėtas tik kino filmuose, čia tokia atsiskaitymo forma beveik nenaudojama.

Šiuo metu kreditinių kortelių paslaugas teikia visi didieji komerciniai bankai. Kaip taisyklė yra išduodama Visa arba MasterCard kortelė, su numatytu kredito limitu. Jei išleidžiate mažiau, mokate palūkanas tik nuo tos sumos kurią panaudojote. Tai itin patogu jeigu norite jaustis saugiau ir visada turėti po ranka šiek tiek pinigų, tam atvejui jeigu jų staiga prireiktu.