1. Neišsigąskite rinkos pokyčių
  „Wealth Wise“ vadybininkas Christopher Walsh

Nepasiduokite šiuolaikinės medijos daromai įtakai ir formuojamai nuomonei apie investicijų rinkoje vykstančius pokyčius. Net ir labai disciplinuotą investuotoją medija gali išmušti iš vėžių ir nukreipti netinkama linkme. Būkite tikri, kad susitelkiate į tai, ką galite valdyti, ir elkitės disciplinuotai – elkitės sistemingai ir būkite kantrūs. Diversifikuokite savo investicines lėšas ir užtikrinkite, kad jūsų investicinis portfelis yra tinkamai subalansuotas. Taip pat stenkitės neklausyti kasdien medijoje sklandančių gandų ir neleiskite, kad visa tai jus neigiamai paveiktų.

 1. Vietoje kortelių naudokite grynuosius
  „Edukate“ įkūrėjas Chris Whitlow

Mokėjimas už prekes ir paslaugas naudojantis kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis gali būti pernelyg paprastas. Ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad šiandien apmokėti sąskaitas ir turėtų būti taip paprasta, vis dėlto tai taip pat labai dažnai prisideda prie didesnių patiriamų išlaidų – juk tuomet tereikia brūkštelti savo banko kortele per kortelių skaitytuvą, kol galiausiai jūsų sąskaitoje belieka nuliai. Jei norite, kad jums būtų lengviau valdyti savo pinigus ir optimizuoti patiriamas išlaidas, naudokite grynuosius. Debetinę kortelę naudokite ne mokėjimams, o grynųjų pinigų iš bankomato išsiėmimui. Kai išsiimsite konkrečią pinigų sumą, pvz., 100 EUR, paskirkite juos savaitei, o kai išsiimti grynieji pasibaigs, nebeleiskite iki naujos savaitės sau išlaidauti.

 1. Nustatykite keletą automatinių pervedimų į taupomąsias sąskaitas
  „Evisions“ Finansinės sėkmės vadovas Adrian Huether

Jei jūsų mėnesinis atlyginimas yra pervedamas į jūsų asmeninę banko sąskaitą, užtikrinkite, kad keletas mokėjimų taip pat automatiškai kiekvieną mėnesį bus atliekama dalį lėšų pervedant į taupomąsias sąskaitas, su didesnėmis palūkanomis. Jei jūs savo banko sąskaitoje nematysite dalies lėšų, nes jos bus automatiškai pervestos taupymui, nejausite noro jas išleisti. Tuo tarpu, jei jums pinigų taupymas yra visiškai nauja sritis, sutaupyti 1000 EUR per mėnesį jums pradžioje gali atrodyti nerealistiška. Todėl vietoje to, kad pradėtumėte nuo didžiulių sumų, pradėkite taupyti nuo mažesnių, pvz., atidėdami 100 ar 300 EUR per mėn.

 1. Planuokite investuoti į savo ateitį
  „Community Tax“ įkūrėjas ir vadovas Jacob Dayan

Nustebkite patys save, suformuodami labai efektyvią ir tvirtą investavimo į savo ateitį strategiją. Atlikdami tokius gerai įvertintus ir tikslius apskaičiavimus, jūs galėsite nustatyti, kokie yra jūsų tikrieji prioritetai ir ko jūs iš tikrųjų siekiate. Ir tikrai nėra nieko blogo iš savo investicijos „neuždirbti“ iš karto. Jūs turite būti pasiruošę investuoti į daug žadančią sritį ir nesitikėti labai greitos investicinės grąžos. Jei jūsų finansinis pagrindas bus tvitas ir stabilus, lygiagrečiai „prisijaukinsite“ ir teisingus išlaidavimo įpročius. Mokėjimas kontroliuoti savo impulsyvaus išlaidavimo įprotį, padės stabilizuoti asmeninę finansinę situaciją ir leis investuoti į jūsų ateitį.

 1. Išleiskite mažiau nei jūs uždirbate
  „Smarty Pants Finance“ savininkė Jennifer Hayes

Kiekvienas turėtumėte suprasti, kad negalima išleisti daugiau nei jūs uždirbate. Jei išlaidos gerokai viršija pajamas – tai yra vienas iš tų dalykų, ką jūs turėtumėte pakeisti. Tokiu atveju jūsų išlaidos turėtų būti sumažintos, lygiagrečiai padidinat jūsų sutaupomų asmeninių lėšų sumą. Sumažinti išlaidas tikrai nėra sudėtinga. Užsirašykite, kokias išlaidas patiriate kiekvieną mėnesį ir pabandykite suprasti, ko galėtumėte nesunkiai atsisakyti. Rytinis keliavimas į kavinę išgerti puodelį kavos? Pamirškite apie tai – kavą galite pasigaminti ir savo namuose. Manote, kad jums reikia kabelinės televizijos, nes mėgstate žiūrėti serialus? Jums gali pagelbėti „Netflix“ paslaugos. Jei kalbama apie pajamų padidinimą, pagalvokite apie savo turimus įgūdžius ir hobius arba keliaukite tiesiai pas savo darbdavį ir derėkitės dėl didesnio mėnesinio atlyginimo. Pinigai visuomet turėtų būti valdomi. Priešingu atveju jie gali pradėti valdyti mus, sugriaudami mums gyvenimą.

 1. Pasirinkite efektyviausius savo pinigų panaudojimo būdus
  „Jay Morrison Academy“ įkūrėjas ir vadovas Jay Morrison

Daugybė žmonių apie tai niekuomet nesusimąsto. Daugelis žmonių savo pinigus yra patikėję įvairiems labai žemomis palūkanomis pasižymintiems „fondams“ ar taupomosioms bankų sąskaitoms, nė nepagalvodami, kad yra daugybė priemonių, kurias jie galėtų pasitelkti kur kas efektyviau augindami savo pinigus. Vien todėl, kad jūsų darbdovietėje yra priimta dalį atlyginimo investuoti į tam tikrą konkretų fondą, neturėtumėte to daryti nepasidomėję, kokią naudą galėsite gauti. Jūs turite siekti pasirinkti efektyviausias investicines priemones, padedančias sistemingai didinti jūsų kapitalą.

 1. Atlikite finansinį auditą
  „Best Company“ finansų tinklaraščio turinio vadybininkė Alayna Pehrson

Jei jūs norite išsiaugdyti labai efektyvius pinigų valdymo įgūdžius, vienas iš dalykų, kurį jūs turėtumėte padaryti, yra susijęs su jūsų asmeninių finansų auditu. Turite įsigilinti į tai, kas turi daugiausiai įtakos jūsų dabartinei finasinei situacijai, kokios yra jūsų finansinės atsakomybės, kaip atrodo jūsų dabartinis biudžetas, kur keliauja jūsų pinigai ir kt. Tai reiškia, kad ne finansai turi valdyti jus, o jūs turite valdyti savo finansus. Mėnesinis (arba metinis) auditas gali padėti jums suprasti, kaip galėtumėte suformuoti labai stiprią savo asmeninio biudžeto valdymo sistemą. Be to, finansinis auditas yra būtinas ir tuomet, kai pereinate į naują darbovietę, prarandate darbą, sulaukiate šeimos pagausėjimo ar susiduriate su netikėtais savo gyvenimo pokyčiais. Kuo geriau bus atliktas jūsų finansų auditas, tuo geriau galėsite pasiruošti savo ateičiai.

 1. Pasitelkite pinigų valdymo sistemą - „pelnas pirmiausia“
  „Jennifer Dawn Coaching“ vadovė Jennifer Dawn

Jei jūs turite savo nuosavą verslą ir norite tinkamai valdyti savo verslo biudžetą, stenkitės nuo pačių pradžių išlikti pelningi. Labai dažnai yra susitelkiama į kuo didesnius pardavimus – ir nors tai yra labai svarbu, vis dėlto tai gali priversti prie didelių finansinių įsipareigojimų ir pernelyg didelių verslo patiriamų kaštų. Turėtumėte pasitelkti pinigų valdymo sistemą – „pelnas pirmiausia“. Ir tai turėtumėte daryti nuo pirmųjų savo verslo vystymo dienų. Tai labai puikiai pasitarnaus jums visuose jūsų verslo vystymo žingsniuose. Tokiu atveju jūs visuomet žinosite, kiek ir kur išleidžiate, kad galėtumėte gauti konkretų pelną. Tam nereikia jokių išskirtinių įgūdžių – apart elementarios matematikos. O dar geriau, kad jūs galite valdyti kiekvieną savo įmonei išleidžiamą centą nė nežvilgetelėje į sudėtingas finansines ataskaitas.

 1. Išsaugokite savo „čekius“
  „MyCorporation“ vadovė Deborah Sweeney

Geriausias pinigų valdymas yra paremtas savo „praeities fiksavimu“. Todėl turėtumėte išsaugoti visus savo „čekius“. Tai leidžia suprasti, kaip paskirstote savo pinigus ir kur jie iš tikrųjų nukeliauja. Tokiu atveju galėsite suformuoti teisingą biudžetą ir neleisti sau jo peržengti. Jūs turite labai organizuotai valdyti savo asmeninį biudžetą, stengiantis pro savo akis nepraleisti nei vieno mokėjimo, pajamų ir išlaidų dokumento ar čekio.

 1. Būkite disciplinuoti, kai kalbama apie patiriamas išlaidas
  „HighYa“ asmeninių finansų alitikas James Duren

Disciplina yra vienas iš pačių svarbiausių pinigų valdymo sugebėjimų, kuris turi labai didelės tiesioginės įtakos finansiniam stabilumui ir finansinei gerovei. Disciplinos pagalba galima lengviau įgyvendinti savo finansinį planą, taupyti tuomet, kai to labiausiai reikia, ir priimti išmintingus sprendimus, susijusius su jūsų pinigų investavimu. Kitas svarbus disciplinos privalumas yra susijęs su teisingu reagavimu į įvairius pakilimus ir nuostmūkius – tiek akcijų biržoje (ar bet kurioje kitoje investicinėje srityje), tiek ir jūsų asmeninių finansų valdymo srityje (pvz., dėl etatų mažinimo prarandamo darbo ar kt.).

 1. Pašalinkite nebūtinas išlaidas
  „JaniceLintz.com“ įkūrėja Janice S. Lintz

Peržiūrėkite savo mėnesines sąskaitas ir įsitikinkite, kad jūs mokate už tai, už ką turite mokėti. Pašalinkite nebūtinas ir dažnai atsirandančias išlaidas – nepaisant to, kokios jos jums mažos ar nereikšmingos beatrodytų. Pavyzdžiui, pasidomėkite, kokia yra jūsų kabelinės paslaugų sąskaita ir įsitikinkite, kad jūs mokate tik už tuos kanalus, kurių jums iš tikrųjų reikia. Elkitės organizuotai, apgalvotai ir išmintingai. Žinokite, kur nukeliauja jūsų pinigai ir kokios išlaidos yra pačios būtiniausios.

 1. Išmokite teisingų pinigų valdymo strategijų
  „Americor“ vadovas Benny Ganatra

Smulkaus verslo savininkai sulaukia sėkmės, kai jie žino, kaip teisingai ir išmintingai valdyti savo finansus. Pradėti reikėtų nuo biudžeto nustatymo ir išlaidų strategijos sudarymo, kapitalo apsaugojimo ir pajamų gavimo būdų. Gerai apgalvokite, kokiomis kredito linijomis jums būtų verta ir optimalu pasinaudoti. Jei turite įmonės kreditinę kortelę, tuomet įsitikinkite, kad kiekvieno mėnesio pabaigoje ją pilnai padengiate (ypač, jei perkate didesnės vertės pirkinius). Kai pasirūpinsite beziniais klausimais, investuokite į savo verslo plėtros sprendimus.

 1. Turėkite bent dvi banko sąskaitas
  „Empowering You Life Enancement Coaching“ pinigų valdymo ekspertas Joyce Blue

Jei visi jūsų pinigai yra vienoje banko sąskaitoje, tampa kur kas sudėtingiau sekti savo pinigus (nepaisant to, kad iš pirmo žvilgsnio jums galėtų atrodyti visiškai priešingai). Pasirūpinkite bent dviem banko sąskaitomis – vieną skirkite būtiniausioms išlaidoms padengti, o kitą paskirkite savo laisvalaikiui ar kitoms iš anksto neplanuojamoms išlaidoms. Norint tai padaryti, pirmiausia reikėtų nustatyti, kokios yra jūsų kiekvieną mėnesį patiriamos išlaidos. Tuomet jas galėtumėte išskaidyti į skirtingas minėtas savo asmenines banko sąskaitas.

 1. Būkite emociškai stabilūs
  „IG Wealth Management“ Dan Connerty

Labai svarbu, kad žmogus, kuris nori efektyviai valdyti savo pinigus, tinkamai įvertintų emocinio stabilumo įtaką. Emociškai stabilūs žmonės turi galimybę visuomet matyti ryškesnį ir didesnį paveikslą. Be to, emocinis stabilumas apsaugo nuo netinkamos reakcijos į trumpalaikius rinkų pokyčius. Jei jūs esate emociškai stabilūs, jums bus lengviau apsaugoti save nuo neteisingų ir klaidingų investicinių sprendimų.

 1. Suformuokite savo išlaidoms skirtą biudžetą
  „Founder‘s Guide“ Yuko Kawamoto

Norint tinkamai valdyti savo pinigus, vienas iš pirmųjų žingsnių, kurį turėtumėte žengti, yra susijęs su realistiško biudžeto, skirto jūsų išlaidoms, nustatymu. Jūs taip pat turėtumėte sudaryti ir atskirą biudžetą, kuris būtų skirtas pramogoms (atskiriant jį nuo įprastinių kasdienių išlaidų). Dar vienas biudžetas turėtų būti jūsų santaupoms ir investavimui. Todėl jokiu būdu viso to nepamirškite.