Ieškantiems paskolos būstui reikėtų atkreiptį dėmesį į neseniai Lietuvos banko (LB) pristatyta ir daug diskusijų sukėlusi, atsakingo skolinimosi gairių projektą. Vienas esminių siūlymų, šiame projekte yra riboti hipotekos (paskolų būstui) išduodamo kredito dydį, taip, kad jis negalėtų viršyti 85 proc. perkamo būsto vertės. Panaši praktiką jau senokai yra taikoma kai kuriuose vakarų Europos valstybėse. Taip pat įdomiai skamba ir siūlymas griežtinti paskolų išdavimą ne nacionaline valiuta.
Griežtinti paskolų būstui išdavimo tvarką imta svarstyti subliuškus nekilnojamojo turto burbului. Panašią situaciją yra tekią išgyventi ir Japonijai, kur po nekilnojamojo turto burbulo sprogimo, būsto kainų recesija truko beveik 20 metų. Dėl šios priežasties Japonijoje buvo įvestas maksimalus 80prc. paskolos dydis, nuo būsto kainos. Lygiai tokį patį procentą bankai finsansuoja ir Danijoje, Šveicarijoje, Italijoje bei Vokietyjoje.
Reklama: Butų nuoma
Yra valstybių kuriuose požiūris į paskolas būstui, kardinaliai skiriasi. Geriausias pavyzdys yra Jungtinės Amerikos Valstyjos, kuriuose yra suteikiama 100 proc. būsto paskolos finansavimas. Analogiškomis sąlygomis galėtumėte pasiskolinti ir Ispanijoje, Airijoje bei Prancūzijoje. Jei tai atrodo, daug, tuomet nustebsite sužinoja, kad Jungtinėje Karalystėje yra finansuojama net 110 proc. būsto vertės.
Visgi yra vienas "bet" - šios atsakingo skolinimosi gairės gali nepasiekti norimų tikslų, jei Lietuvos bankas nepadarys jų privalomomis ir jos liks tik rekomendacinio pobūdžio.